Et liv i balance

v. Coach.dk

Et liv i balance

v. Coach.dk

8282 1212

8282 1212
Profilbillede af Suzy Storm på Coach.dk v/menthea ApS

Medlem siden

29-10-2024

Suzy Storm

Stresscoach og konflikthåndtering

Specialer

Konflikthåndtering, Life Coaching, Personlig Udvikling, Planlægning, Stress, Work / Life balance

Ålborgvej 12A

9560 Hadsund

20920796

20920796

20920796

Det kan somme tider være svært at navigere i alle de muligheder der byder siger i hverdagen. Det kan være svært at prioritere hvad der er vigtigst, fordi mange af os ofte føler at vi skal præstere 150% i alle aspekter af livet. Vi skal have et meningsfuldt job. Vi skal være blandt de bedste på sudiet. Vi skal være gode forældre. Vi skal have fritidsinteresser og være i god form. Vi skal være aktive i medarbejderforeningen, daginstutitionen, skolen og børnene skal helst have 2 - 3 fritidsinteresser, hver. Derudover skal vi også være en god partner og en god ven og vi skal tage os tid til at passe på os selv.

Det lyder overvældende, og det er det også. Derfor er det vigtigt at prioritere og det kan jeg hjælpe dig med.

Sammen kan vi finde de 3 - 4 vigtigste aspekter af dit liv. De aspekter bliver til benene på en 3 eller 4 benet taburet som dit liv skal stå på. For at livet skal være i balance er det vigtigt at der ligger et lige stort fokus på hvert ben. Sammen kan vi finde ud af om nogle af benene får for meget eller for lidt opmærksomhed, som gør at livet kommer ud af balance.

Når der prioriteres, betyder det også at der er nogle ting der skæres fra. Det kan skabe konflikter såsom indre konflikter, hvor du tager dig selv i at diskutere med dig selv. Du vejer for og imod, og kan have svært ved at stå fast på dine prioriteter og får tankemylder. Sammen kan vi hjælpes ad med at sætte dine tanker i system, og finde ud af hvad der bare er støj og hvad der rent faktisk er vigtigt at tage hånd om, så du kommer tilbage på sporet igen.

Prioritering kan også give konflikter i dine relationer på arbejde eller privat. Sammen kan vi finde ud af hvordan du får kommunikeret ud på en professionel og kærlig måde, så konflikterne ikke flytter unødvendigt på dine prioriteter. Vi finder ud hvordan du kærligt står ved dig selv og stadig anerkender din modpart i den konflikt vedkommende selv står i.

Sessionerne foregår typisk på 1- 1 1/2 time over Teams, Skype eller Messenger.

Jeg er uddannet coach hos GROW2 og er igang med at tage masteren som overbygning og ICF-certificering. Derudover har jeg taget en uddannelse som resilienstræner som er baseret på stresshåndtering og stressforebyggelse.

 

Coach.dk - et liv i balance

Nygade 12A

4300 Holbæk

+45 8282 1212

mail@coach.dk

Find vej

menthea ApS

CVR 44502674

OM COACH.DK

Nyheder

Handelsbetingelser

Kontakt os

Vi passer på dine data

HVAD ER COACHING?

Find en Coach

Hjælp & råd

Indlæg

Arrangementer / Events

Tilmelding til nyhedsbrev

FOR COACHEN

Login

Opret gratis profil

Markedsføring af Coachuddannelse

Tilmelding til nyhedsbrev