Coach.dk

Coach.dk

Heading empty

Body empty

Bliv inspireret til hvordan du kan bruge livshjulet

Måske du har oplevet at være rigtig rigtig frustreret. Frustreret over at der kan være mange områder, hvor du helt grundlæggende er rigtig glad - og alligevel er tingene bare så svære.

Så ja frustreret, ked af det, opgivende, magtesløs - det er nogle af de ord der kan kendetegne situationen rigtig fint.

Kender du livshulet?
Måske kender du ikke til livshjulet? Det gode ved hjulet er, at du kan anvende det i rigtig mange forskellige sammenhænge. 

Du kan være i en situation, hvor det er helt overordnet, at du har brug for at se hvordan dit hjul "triller". For der skal helst være en god balance i dit hjul. Det gode er, at du får synliggjort hvis der er områder hvor du egentlig ikke er helt tilfreds - og hvor du også ønsker en forandring. 

Processen er:

  • Tegn en cirkel på et stykke A4 papir.
  • Inddel f.eks. i 8 felter.
  • De områder/felter der kan være er f.eks.: personlig udvikling, økonomi, kærlighed, arbejde, børn, job, sundhed... - og måske du har det sidste felt som er rigtig vigtigt for dig. Så noterer du det ind.
  • Øvelsen er nu at stille sig selv spørgsmålet: På en skala fra 0-10 - hvor tilfreds er jeg med det område af mit liv lige nu. Når du har tallene så er 0 det laveste og dermed mest utilfredse, og 10 det højeste og mest tilfredse. 
  • På denne måde får du et visuelt billede af hvordan dit hjul triller lige nu.

Livshjulet

Måske du ved denne øvelse får tydeliggjort hvad der er "galt" i hjulet - hvorfor der er frustration eller hvilken følelse du mærker. 

En måde at tænke tanker - og komme frem med inspiration til hvad du kan gøre, er at bruge tid på "at tænke ud af boksen" - st du brainstormer på hvilke muligheder der er. Ofte opdager vi, at der er langt flere end vi umiddelbart regner med.

En måde hvorpå du kan sætte gang i din brainstorm er:

  • finde et roligt tidspunkt
  • tænke tanker om hvad der er muligt
  • i øvelsen er alt muligt - så husk - ingen begrænsninger

Du kan også arbejde med hjulet meget specifikt. For hvis nu der er et område "job/karriere" du gerne vil arbejde med, så kan du prøve at afdække hvilke områder der skal være der for dig - og så bruge 0-10 skalaen.

Jeg ønsker dig god fornøjelse med dit livshjul.

 

De bedste hilsner

Dorthe Søgaard

Skrevet af en af vores dygtige coaches:

Udgivet af...

Coach.dk

« Tilbage
Tilbage til hovedoversigten

Coach.dk

MIS