Medlem siden:
04-09-2019
Psykoterapeut, Coach, Stresscoach og Parterapeut
Angst / Depression, Parforhold, Stress, Trivsel
Dansk.
Det er ikke nogen skam, at få hjælp til det, du ikke selv kan klare – det er en skam ikke at få hjælp, når der nu er så meget, der kan gøres. Er du blevet syg af stress, blevet deprimeret, har angst, problemer i parforholdet eller går med en helt anden udfordring - så få hjælp til det!
Jeg tilbyder terapi, coaching og stresscoaching – og hjælper unge og voksne med de udfordringer de står med.
- Uanset om det er hjælp til, at tackle nogle akutte udfordringer, eller få styr på noget, der har stået på over længere tid, så lad os gøre noget ved det.
En akut situation er ofte karakteriseret ved at den, af den ene eller anden årsag, føles overvældende og udfordrende at håndtere. Det kan for eksempel være:
Du vil opleve, at når vi begynder at arbejde med din udfordring, bliver situationen nemmere at håndtere, fordi du får brugbare redskaber til det.
Jeg har det ikke rigtig godt - Eksempler på noget, der har stået på over længere tid, kan være; Lavt selvværd, stress, angst, vrede, sorg, depression, negative tanker, uhensigtsmæssige mønstre, manglende mål eller noget helt andet, der har med dig og din mentale sundhed at gøre. Sådanne udfordringer kan have store konsekvenser for livskvaliteten, men det behøver ikke at være sådan -- det er et udtryk for, at du mangler nogle redskaber/strategier til, at tackle det du står i/med.
I samtalerne tager vi udgangspunkt i din situation og de udfordringer/problematikker du bringer ind i samtalen. Gennem indsigt og træning kan du udvikle hensigtsmæssig adfærd og følelsesmæssig intelligens – og du vil blandt andet kunne opnå:
Sessioner for par
Parforholdet er en af de mest betydningsfulde relationer vi har, men ofte også en af de vanskeligste. Årsagen til, at ville gå i et par forløb, kan være mange – de fleste kommer dog af en af følgende årsager:
Par-sessionerne vil give jer konkrete værktøjer, så I er hensigtsmæssigt 'klædt på' til jeres situation her og nu, og i fremtiden. I vil opnå værdifuld viden om jer selv, jeres partner og jeres parforhold, da I får muligheden for, at kunne anskue jeres udfordringer på en anden og mere konstruktiv måde.
Stress coaching
Er du stresset oplever du formentlig, at du mangler overskud og er mere irritabel/glemsom/ked af det end normalt. Du mister muligvis hurtigere overblikket, og har måske fysiske symptomer, som trykken for brystet, hjertebanken, sover dårligt, maveproblemer, uro i kroppen mv.
Jo længere tid du har været stresset, des større konsekvenser har det for dig, dit helbred og dine omgivelser. Det er derfor vigtigt hurtigst muligt, at få hjælp til at blive afstresset.
I et stress coaching forløb på ca. 7 gange fordelt over 2½ måned, får du hjælp til at blive afstresset, få mere overskud både fysisk og psykisk, og du lærer at forebygge, så du ikke bliver alvorligt stresset igen.
Lidt om mig
Jeg er eksamineret og certificeret psykoterapeut, coach og mentor, og har endvidere en certificering som stresscoach med en master overbygning. Denne uddannelse er en specialiseret overbygning, der er rettet mod at afhjælpe og forebygge stress.
I praksis anvender og kombinerer jeg coaching teknikker fra erhvervs- og sportslivets verden, med metoder og teknikker fra psykoterapien, på et evolutionspsykologisk fundament. Denne kombination sikrer et langsigtet og holdbart resultat.
Hos mig kan der tales om alt, og jeg har stor respekt for mine klienter og er ydmyg overfor deres udfordringer/erfaringer/historie.
Personligt bestræber jeg mig på, at leve et godt og meningsfuldt liv. Jeg accepterer, at livet ikke altid opleves som "en dans på roser", men jeg lader ikke stå til, hvis der kan gøres noget.
Hvad laver jeg ellers
Udover at praktisere som psykoterapeut og coach, har jeg været medansvarlig for et pilotprojekt, der klædte mødre på, så de gennem adfærd og ikke mindst sproget, kan støtte deres børn til en sund psykologisk udvikling.
Jeg har i en årrække været tilknyttet Familiens Hus i Høje-Taastrup, hvor jeg fungerer som mentor for unge udsatte mødre.
Jeg holder blandt andet foredrag om:
Kontakt mig
Jeg har praksis på Østerbro i København, og i centrum af Holbæk. Du kan kontakte mig på 50519133 eller via knappen ’Skriv til mig’ her på siden.
Hvis du har brug for en hurtig tid i Holbæk, kan du benytte dig af bookingsystemet på min hjemmeside https://copesad.dk/, som jeg har sammen med min dygtige kollega Vivian Lund Hansen.
Du kan læse mere, og få nyttig information på:
Tags:
Stresset, depression, trist, coaching, personlig udvikling, misbrug, mistrivsel, lav selvtillid, fobi, udbrændthed, vinterdepression, tab, livsændringer, relationsproblemer, ensomhed, skyld og skam, selvskade, cutting, selvmordstanker, selvmordsforsøg, motivation, sundhed, målsætning, kropslede, uhelbredelig syg, pårørende, fødselsdepression, fødselsreaktion, vredeshåndtering, psykosomatisk lidelse, smertehåndtering, afhængighed, kommunikationsproblemer, magtkampe, svigt, manglende sexlyst, teenagesproblemer, gruppepres, mobning, eksamensangst, jobsamtale, work/life balance.
| YDELSER | TID | PRIS |
| Individuel samtale | 1 time | 1.000 kr. |
| Ved køb af pakke med 5 individuelle samtaler - er prisen pr. samtale 900 kr. | 5 x 1 time | 4.500 kr. |
| Stresscoaching forløb - 7 samtaler á en time + materiale. | 7 x 1 time | 6.500 kr. |
| Parterapi | 1½ time | 1.350 kr. |
Samtalerne kan foregå ved fremmøde eller online.
Se mere på: